Home recenzija Električne četkice za zube

Električne četkice za zube

by Ormarija

Iako neki nemaju izrazitu potrebu za električnom četkicom za zube, otkako ih sama koristim stava sam da bi većina vrlo brzo osjetila benefite koji dolaze njihovim korištenjem u odnosu na manualne četkice.

Prije nepune dvije godine sam s manualne četkice prešla na električnu, a iskustvo sam opisala u blog postu. Priznajem, danas me gotovo ništa ne bi vratilo na manualno četkanje zubi. Osim možda putovanje s ručnom prtljagom gdje sam prisiljena smanjiti stvari koje nosim.

Već sam se pri prvom korištenju električne četkice oduševila osjećajem koji imam nakon pranja zubi u odnosu na klasičnu četkicu. Osjećaj na zubima je bio fenomenalan, kao da su ispolirani.

Na sam prelazak me su me ponukala mnogobrojna istraživanja koja potvrđuju učinkovitije skidanje plaka i smanjenje učestalosti bolesti desni kod korisnika električnih četkica koje u pravilu dovodi do boljeg dugoročnog zdravlja usne šupljine.

Tada sam odlučila za Oral B oscilirajuću četkicu, u to vrijeme se radilo o modelu srednje kategorije u njihovoj ponudi i do prije nekih pola godine bila sam jako zadovoljna, te bi svakako i dalje koristila Oral B da nisam u međuvremenu prešla na soničnu Philips Sonicare četkicu.

Oral B (oscilirajuća/rotirajuća) četkica ili Sonicare (sonična)

Jedna od prvih nedoumica s kojom sam se i sama suočila kad sam odlučila prijeći na električnu četkicu je bi li odabrala četkicu s oscilirajućom tehnologijom tzv. rotirajuća ili soničnom, a time obično odluka pada na Oral B kao najpopularniji predstavnik prve ili Philips Sonicare kao predstavnik potonje kategorije.

Za početak mislim da je najbitnije spomenuti da neovisno za koju električnu četkicu se odlučite, u svakom slučaju ćete osigurati benefite učinkovitijeg uklanjanja plaka i očuvanja zdravlja desni u odnosu na manualne četkice, bilo da se radi o oscilirajućoj, soničnoj, te neovisno je li skuplji ili jeftiniji model.

Kroz istraživanje sam ustanovila da su sljedeće funkcije meni neizostavne:

  • Model koji uzimam mora imati senzor pritiska kako bi mi signalizirao ako prejako prislanjam glavu četkice o zube (ovo mi je bilo osobito važno u početku kada sam prelazila na električnu četkicu)
  • Model mora imati ugrađeni tajmer kako bi znala koliko dugo perem i kako bi jednako dobro očistila sve zube
  • Manje je bitno uzimam li oscilirajuću ili soničnu četkicu

Oscilirajuće (tzv. rotirajuće) četkice čiste zube rotiranjem glave te su najčešće prva pomisao kada netko spomene električnu četkicu za zube. Oral-B se prometnuo u prvi izbor kada je riječ o oscilirajućim četkicama iako naravno postoje i drugi proizvođači koji koriste ovu tehnologiju.

Sonične četkice umjesto oscilirajuće-rotirajućeg pokreta dlačice četkice pomiču naprijed nazad uz pomoć motora kao što je slučaj s oscilirajućim četkicama. Iako Oral-B također u ponudi ima i sonične četkice prva asocijacija na ovaj tip četkice obično je Philips Sonicare linija četkica.

Ovisno o tehnologiji koju četkica koristi mijenja se tehnika koju biste trebali koristiti kao bi četkica bila učinkovita i kako bi iskoristili njen puni potencijal. Oscilirajućom četkicom biste trebali prati jedan po jedan zub pod kutem od 90 stupnjeva odnosno naslanjanjem glave direktno na plohu zuba, dok pulsirajućom perete prislanjajući glavu pod kutem od 45 stupnjeva.

Svakako preporučujem da pogledate jedan od mnogobrojnih youtube videa gdje demonstriraju tehniku pranja ovisno o tome kakvu četkicu odlučite kupiti jer nepravilnim korištenjem osim što nećete uspjeti očistiti zube možete i oštetiti zubno meso te izazvati njegovo povlačenje.

Preporuke modela

Kao što sam ranije spomenula, oba proizvođača nude više modela na izbor te ovisno o tome koje karakteristike su vam bitne to može značiti značajne razlike u količini novca koji ćete morati za njih izdvojiti.

U slučaju da vam je najbitnije učinkovito čišćenje zubiju i ako samo želite osigurati zdravstvene benefite uz par karakteristika za lakši prelazak na električnu četkicu s manualne nije potrebno izdvajati jako puno novaca. Imajte na umu da je električna četkica ulog u kvalitetu života i da ju nećete godinama morati mijenjati. Jednom kad ju kupite vjerojatno se više nikad nećete vraćati na manualnu četkicu.

Ako vas više privlači Oral-B preporučujem Oral-B Pro 3 3000 Sensitive Clean . U slučaju da imate još jednu osobu koju vrbujete za prelazak na električne četkice možete proći jeftinije s Oral-B Pro 3 3900 Cross Action Duo gdje dobijete dvije četkice koje ispadnu povoljnije po komadu. Oba modela pokrivaju najbitnije: senzor pritiska koji vas upozorava na da prejako pritišćete glavu četkice o zub i tajmer za lakšu kontrolu duljine pranja zubiju.

U slučaju da vas više interesira sonična četkica Phillips Sonicare 4300 je vjerojatno idealan model koji nudi sve što vam je potrebno: ugrađeni tajmer koji uključuje i pulsirajući znak svakih 30 sec koji olakšava snalaženje koliko vam je preostalo prije isteka tajmera od 2 min koliko bi trebalo trajati cijelo pranje, senzor pritiska (kod Sonicare četkica signal da prejako pritišćete je pulsiranje same četkice, dok Oral B ima lampicu na tijelu četkice koja svijetli pri prevelikom pritisku).

Neka vas ne zavaraju skuplji modeli, iako obično imaju ljepši dizajn, eventualno ljepši i elegantniji punjač, mogućnost spajanja s pametnim telefonom, više programa rada i mogućnosti izabira intenziteta, u pogledu učinkovitosti čišćenja su istovjetni ranije preporučenim modelima.

Istraživanja se obično rade korištenjem osnovnog načina rada za Oral B i Sonicare. Dakle ne koriste eventualne druge programe (npr. Sensitive, gum care, whitening itd.). Većina istraživanja također koristi Sonicare četkice koje postižu 62 000 pokreta što neki od jeftinijih modela ne postižu, tako da pripazite u slučaju da uzimate neki od jeftinijih Sonicare modela.

Preporuka zamjenskih glavi

Još jedna stvar koja bi mogla buniti nove korisnije je nemali izbor različitih glavi ovisno za kojeg proizvođača se odlučite.

U slučaju da ste uzeli Oral B moj izbor glave obično je bila Sensitive Ultra Thin glava jer su mi klasične obično iritirale zubno meso. U slučaju da nemate osjetljivo zubno meso, a pojačano vam se stvara plak i/ili zubni kamenac vjerojatno bih se odlučila za Cross Action CleanMaximiser.

Kod Philips Sonicare četkica kakvu i trenutno koristim, najbolja mi je Optimal Gum Care Standard ili Optimal Plaque Defense Standard ovisno o tome koja je na popustu.

Osobni dojam

Nadam se da vam je moje iskustvo od pomoći i da se nećete dati upecati na nepotrebno skupe modele ako ste do sada odgađali kupovanje električne četkice zbog visokih cijena modela koji se najčešće guraju u prvi plan. Mnoge karakteristike skupljih modela su doista nepotrebne i ne pridonose značajno zdravlju vaših zubića.

Pri prelasku na električnu četkicu posvijestila sam po prvi put osjećaj totalne čistoće nakon pranja zubiju. Pod jezikom su zubi kao pločice, savršeno glatki, ispolirani.

Oral B je bila moja prva električna četkica i nisam mislila da ću ju tako skoro mijenjati, a kamoli unutar dvije godine.

Na žalost ili na moju sreću stomatolog je sugerirao Philips Sonicare četkicu vidjevši da mi je zubno meso blago iziritirano te sam odlučila prihvatiti savjet. Odmah prilikom prvog pranja shvatila sam da mi puno bolje odgovara sonična tehnologija, ali dok nisam probala nisam znala. Srećom pa me ovo iskustvo poučilo da i vama dam neke preporuke.

Iako sam u početku bila sumnjičava jer nekako lakše vizualiziram mehanizam čišćenja oscilirajućim četkicama, Sonicare četkica se već pri prvom korištenju pokazala jednako učinkovitom. Nakon kraćeg vremena popravila se i situacija sa zubnim mesom i sada mogu reći da ju ne bi ni za što mijenjala. Nadam se da će me godinama služiti.

Nastavite čitati

Leave a Comment