![]() |
Proizvodi s niacinamidom |
Općenito niaciamid pomaže u proizvodnji proteina u koži i zadržavanju vode u njoj i zaštiti od vanjskih utjecaja na nju. Prije uzimanja bilo kojeg suplementa, poželjno je da se prethodno o tome posavjetujete s vašim liječnikom
Niacinamid, hijaluron, retinol, bakuchiol, vitamin C, AHA i BHA kiseline česti su sastojci kozmetike. Niacinamid se sve češće koristi u anti-age kozmetičkim proizvodima. Ovaj post posvećujemo upravo njemu.
Zadržavanje vlage
Samo neki od benefita niaciamida su što pomaže pri proizvodnji keratina, pomaže koži u formiranju lipidne barijere koja posljedično pomaže koži zadržati vlagu što je poželjno za sve tipove kože.
Ako je koža hidratizirana i olakšano joj je zadržavanje vlage dugoročno može doći i do smanjenja veličine pora. Osim regulacije vlage u koži, može pomoći i s regulacijom izlučivanja sebuma za one s masnijom kožom.
Protuupalno djelovanje
Niaciamid djeluje protuupalno pa može pomoći osobama koje imaju probleme s aknama i/ili ekcemom ili neki drugu bolest koja izaziv upale u koži.
Iako vitamin B-3 kao i ostale mikronutrijente možemo unositi kroz hranu poput jaja, žitarica, zelenog povrća, ribe i mlijeka njegovo ciljano djelovanje na kožu najbolje je osigurati unosom kroz primjenu proizvoda koji se na nju nanose.
Koji ćete proizvod s niaciamidom odabrati je manje važno ali najčešće ga nalazimo u serumima i kremama. Koncentracija mu varira, a najčešće je do 5%. Ako imate osjetljivu kožu savjetuje se manja koncentracija od oko 2%. U popisu sastojaka osim naziva niaciamid može stajati i niacin i nicotinamid.
Iako je siguran za upotrebu, svakako je poželjno testirati proizvod prije nanošenja na kožu lica, primjerice nanošenjem na manju površinu kože na podlaktici te praćenjem idućih 24 sata, osobito ako imate probleme s alergijama i općenito osjetljivu kožu.
Eventualne promjene vidljive su tek nakon najmanje 4 tjedna upotrebe, a idealno je koristiti barem 8 tjedana.