Home Uncategorized VODIČ KROZ GUA SHA KAMENE

VODIČ KROZ GUA SHA KAMENE

by Ormarija

Što je Gua Sha? 

Gua sha je oblik masaže s kamenom za lice u raznim oblicima koji pospješuje cirkulaciju, limfnu drenažu, a obećava i anti-age učinak. Potječe iz tradicionalne kineske medicine, a po njihovom vjerovanju materijal kamena otvara određene čakre. Gua sha kamen za lice ima razne materijale i oblike. Donosim vam vodič za početnike u gua sha masaži.

Osobno mi masaža pomaže jer mi vidno smanji otečenost lica. Iako mnogi smatraju da je ta masaža lagani oblik vježbe nisam primijetila da mi je značajno oblikovala lice, ali svakako mi je pomogla ublažiti podbradak i lagano ga konturirati.

 

Koji materijal gua sha kamena odabrati? 

Gua sha kamen dolazi u 5 najčešćih materijala. Žad (Jade), rozi kvarc /rozenkvarc/ ružičasti kvarc (Rose Quartz), aventurin (Green Aventurine), bian kamen/crni kamen (Bian stone) i ametist (Amethyst).

Svaki materijal prema tradicionalnoj kineskoj medicini ima značenje i svatko bi trebao prema potrebama izabrati kamen za sebe.

1. Žad (Jade) je najčešći materijal od kojeg se gua sha kamen izrađuje. Prema tradicionalnoj kineskoj medicini žad sadrži revitalizirajuća svojstva, te donosi mir, balans i pozitivnu energiju . Žad je prirodno hladan kamen koji masažom pospješuje cirkulaciju. Za još bolje učinke možete ga staviti u hladnjak. Žad i Aventurin su jako slični, a razliku ćete prepoznati po tome što kamen od žada ima mat finish i grublju površinu, a aventurin ima sjajni finish. Često ljudi mijenjaju žad i aventurin.

2. Rozi kvarc/rozenkvarc/ružičasti kvarc (Rose Quartz) je materijal koji se također često koristi isto tako hladan kamen za kojeg se prema kineskoj tradicionalnoj medicini vjeruje da otvara srčanu čakru, a pogodan je za osjetljivu i kožu sklonu rosacei i crvenilu. Također prema vjerovanju on je kamen ljubavi i sreće.

3. Aventurin (Green Aventurine) nerijetko potječe iz Indijskih rudnika te navodno učinkovito eliminira bore smijalice i bore između obrva te promiče obnavljanje stanica. Također vjeruje se da promiče osjećaj sreće.

4. Bian (Black Obsidian) kamen je tradicionalno najstariji materijal iz kojeg se izrađivao gua sha kamen. Potječe iz sela Sibin u Kini. Ovaj materijal ima veću gustoću pa je posljedično alat napravljen od njega nešto teži i dublje prodire tijekom masaže.

5. Ametist (Amethyst) osim što mami impozantnim izgledom daje efekt hlađenja u kontaktu s kožom slično kao rozi kvarc.

Gua sha oblici

 

1. Oblik srca

Jedan od najpopularnijih oblika. Odličan je za početnike i sve koji su zainteresirani za gua sha rutine. Široko su dostupne te će te ih najlakše pronaći. Malene su i lako ih je držati. Odlično se prilagođavaju različitim zonama poput vilice, nosa, brade i područja oko očiju.

Nedostatci ovog oblika je što su srcolike gua she uglavnom manje pa su tako manje pogodne za određene dijelove tijela jer se mogu držati samo jednom rukom. Idealne su za područje lica, vrata i dlanova. Osobno mi je odličan oblik za bradu jer ni s jednim drugim se toliko ne može zahvatiti dio brade.

2. Oblik vala

Ovaj oblik ima najviše potencijala za raznolika područja i primjene. Zakrivljena strana je idealna za dijelove lica oko kojih je teže manevrirati poput obrva i područja ispod očiju.

Dulja zakrivljena strana idealna je za masažu vrata, i veća područja poput ruku i nogu. Za razliku od srcolikog oblika otvara mogućnosti masaže ruku i nogu.

3. Oblik štapića

Malo specifičniji oblik koji se koristi više u terapijske svrhe. Uglavnom se pritišću područja sljepoočnica i vilice za opuštanje te područja na dlanovima, stopalima, vratu i ramenima.

Dosta je ograničavajuć oblik zbog otežanog rukovanja, više je pogodan za profesionalce i kao nadopuna drugim kamenima.

4. Oblik suze

Odličan oblik za smanjenje napetosti u raznim dijelovima tijela. Mnogi ga koriste tako da dugim zakrivljenim stranicama ciljano lagano pritišću područja koja žele izmasirati i ukloniti napetost u njima.

Treba pripaziti da se ne nanosi previše pritiska na kožu lica jer je ona osjetljivija nego na drugim područjima.

Koristan je za veće površine na licu, osobito čela za umanjenje bora, te vrata, ramena i nogu.

Kao i drugi veći oblici, ograničena je pokretljivost na nekim manjim područjima na licu poput obrva, nosa i područja ispod očiju.

Gua Sha kamen – oblik srca i oblik suze

OSOBNO ISKUSTVO I DOJAM 

Najviše mi odgovara srcoliki oblik kamena zbog tog što njime masiram lice i vrat, te mi je utor na srcolikom obliku pogodan za područje brade. Koristila sam i imam još i srcoliki oblik koji je nešto duži i također sjajan za lice, ali mi nedostaje dublji utor za područje brade.

Za mene je gua sha idealan beauty gadget jer se nakon masaže osjećate opušteno, činite nešto za sebe i odmarate tijekom masaže. Osobno mi puno znači jer mi lice bude značajno „ispuhanije“ nakon masaže i podigne mi lagano tonus lica i izgledam svježije. Ne mogu reći da mi je gua sha masaža dugoročno pomogla u vidu anti-age učinka jer starenje ne možemo spriječiti, ali ovi benefiti koje sam nabrojila su sasvim dovoljni da gua sha masažu prakticiram što češće.

Ne smijete zaboraviti koristiti ulje za lice i vrat prije početka masaže kako bi kamen klizio po koži bez natezanja. Osobno mi odgovaraju ulja od bobica grožđa. Svatko treba za sebe odabrati tip ulja koji odgovara vašoj koži. Stvar je testiranja i isprobavanja.

Ako vam poslije masaže ostane ulja na licu i ne volite taj osjećaj, možete se umiti ili pobrisati ga s lica. Osobno ga ostavim da se upija ako gua sha masažu radim prije spavanja, a ako ju radim preko dana onda se umijem i nastavim s ostalim obavezama.

Treba paziti na nagib samog kamena i treba paziti tijekom masaže da je lice dobro nauljeno kako bi kamen klizio i kako ne biste kožu natezali. Pazite da vam je kamen uvijek pod nagibom što više površine kamena uz kožu, skoro pa cijelom površinom uz kožu .

Nikako ne koristiti ga okomito i tako natezati kožu. Služila sam se ovim tutorijalom kako bih naučila osnovne pokrete masaže – link.

Nastavite čitati

Leave a Comment